Čipování psů

Odkaz na registry čipů

O čipování psů bylo v posledním období napsáno mnoho článků a to zejména z důvodu legislativních změn od 1.1.2020. Proto zde uvádíme pouze stručný souhrn otázek a odpovědí.

Je čipování psa povinné?

Od 1.1.2020 je ustanoveno, že nečipovaný pes nebude mít z legislativního hlediska platné očkování proti vzteklině. Jelikož je očkování proti vzteklině u psů povinné, logicky je povinné i čipování. Odpovědnost za splnění požadavku nese plně majitel.

Výjimkou jsou zvířata označena čitelným tetováním před 3.7.2011.

 

Kdo může psa načipovat?

Pouze veterinární lékař oprávněný vykonávat veterinární preventivní a léčebnou činnost.

 

Kdy nejpozději musí být štěně čipované? 

Kdykoliv po narození avšak nejpozději do první vakcinace proti vzteklině. Štěňata bez čipu již naočkované proti vzteklině musí být načipované do konce roku 2019.

 

Jaká je cena za čipování?

Cena za čipování obsahuje cenu čipu a jeho aplikaci a závisí pouze na konkrétním pracovišti.

 

Je načipovaný pes po aplikaci dohledatelný?

Nikoliv. Zápis psa do registru/registrů čipů není povinností veterinárního lékaře a většina z nich toto automaticky neprovádí. Zapsat psa do registrů by si měl sám majitel.

 

Je čipování rizikové?

Je srovnatelné s jakoukoliv jinou podkožní aplikací. Čip sám o sobě je pouze nosič informace a není nijak aktivní. Pohyb v podkoží je normální.

 

Co se stane, když psa nezačipuji a jak to někdo zjistí?

Z legislativního hlediska je považován za neočkováného proti vzteklině, hrozí pokuta až 20.000.- Kč ve správním řízení. Skutečnost o nečipování psa může být zjištěna veterinárním lékařem při vyšetření pacienta a dále v případě poranění člověka daným zvířetem, kdy se číslo čipu zapisuje do protokolu.

 

Modelová situace: mám platné očkování proti vzteklině, mám čipovaného psa:

Blahopřejeme. Nemusíte dělat nic, pouze si zkontrolujte, zda ho máte v některém z registrů.

 

Modelová situace: mám platné očkování proti vzteklině, nemám čipovaného psa:

Je povinností psa načipovat do konce roku 2019. Není nutné opakovat očkování proti vzteklině, pokud se současně nevydá pas pro cestu do zahraničí. V tom případě je nutné zvíře proti vzteklině přeočkovat.

 

Modelová situace: nemám čipovaného psa, může mi být v roce 2020 aplikována vakcína proti vzteklině bez aplikace čipu?

Ano, vakcinace proti vzteklině je stále povinností majitele zvířete a veterinární lékař ji nemůže pouze z důvodu absence čipu odmítnout aplikovat.

 

Modelová situace: co se stane když nečipovaný pes poraní člověka a má očkování proti vzteklině?

U všech (načipovaných i nenačipovaných) bude stále provedeno klinické vyšetření bezprostředně po poranění a opakovaně 5. den. Na nenačipovaného psa bude z legislativního hlediska pohlíženo jako na psa bez platného očkování proti vzteklině. Veterinární lékař by měl nahlásit Krajské veterinární správě absenci čipu u psa.

 

Reference:

 

MVDr. Ivana Váňová, Ph.D.

7 Comments

  1. Mame doma pejska kteremu uz je 13let musime ho take nechat ocipovat nebo uz se to na ty statsi pejsky nevstahuje nikde ji nepoustim porad ji mam na voditku nikam nechodime akorat vyvencit a domu

    • Dobrý den,

      povinnost čipováni by se na Vás nevztahovala pouze pokud by měl Váš pejsek tetování. Jelikož je povinnost čipování na majiteli, veterinární lěkaři nechávají rozhodnutí na majiteli. Nečipování není důvodem k odmítnutí očkování či jiné veterinární péče. Pokud si psa nenačipujete a kontrolní orgány to zjistí mohou Vám udělit pokutu. Tento zákrok je jednorázový, tak mnohdy je jednodušší povinnosti vyhovět než si přidávat stres. Rozumíme, že Vám v tomto věku může přijít povinnost ‘zbytečná’, avšak je to zákonné nařízení. I.V.

    • Dobrý den,

      chápeme Vaše rozhořčení, nicméně toto nařízení není z dílny veterinářů. Řada obcí organizuje hromadné čipování psů pro snížení nákladů pro majitele. Také bychom byli rádi za jiné znění zákona a řešení.

  2. Mělo by to být svobodné rozhodnutí zda si psa očipuji.Nikdo nepřispěje na pořízení,krmení, veterinární péči je to má volba tak by to měli nechat na majiteli jestli dá čip ?Jestli taky kontrolní orgán tak strikně nařídí aby Městská policie a každý útulek měl tedy čtečku!!Jinak nechápu smysl čipování!

    • Dobrý den,

      bohudík většina těchto odchytových zařízení buď čtečku má, nebo je schopna ji rychle zajistit. Není ani v jejich zájmu zvířata držet zbytečně dlouhou dobu (stojí to peníze). Problém je, že samotný čip není zárukou identifikace majitele – jednak je registrace čipu v databázi zájmem apriori majitele (ne každá veterina to provádí automaticky, musí to provést pouze pokud je současně vystaven pas) a jednak existuje několik vzájemně nepropojených databází, což komplikuje nalezení majitele.
      Samotná povinnost označovat – to se úplně zlobit nemůžeme – auto taky stojí pořízení, benzín, opravy, pneumatiky a taky musí mít koupenou SPZ – jeho vlastnictví je proto svobodným rozhodnutím. Nelze však opomenout to, že zatímco SPZ je možné dohledat jednoznačně, tento účel u čipování není dotažen. Můžeme však optimisticky doufat, že se jedná o první krok a ne konečné řešení.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*