Hypertyreóza u koček 

Hypertyreóza, nebo také tyreotoxikóza, je endokrinní onemocnění v spojené se zvýšenou produkcí hormonů štítné žlázy, které postihuje zejména kočky středního a vyššího věku, s průměrem kolem 12 let. Většinou dochází ke zvětšení štítné žlázy, která je potom u kočky na krku hmatatelná. Klinicky se projevuje hubnutím, špatnou kvalitou srsti, zvýšenou chutí k jídlu, případně hyperaktivitou.  Uvádí se, že se tato endokrinopatie objeví u více než 10 % starých koček. Příčina nemoci není úplně jasná. Pro hypertyreózu existuje řada terapeutických možností. 

 Štítná žláza (glandula thyroidea) je podlouhlá žláza tvořená folikuly umístěná v oblasti krku, kde těsně přiléhá na průdušnici kočky ve formě dvou laloků. Endokrinní funkce žlázy spočívá v produkci dvou důležitých hormonů- trijodthyroninu (T3) a thyroxinu (T4), které regulují látkovou výměnu na úrovni buněk a genovou expresi a také ovlivňují metabolismus. Klíčové jsou zejména v období po narození, protože řídí správný vývin nervového a skeletárního systému a tím růst a vývoj celého organismu. Prekurzorem hormonů je jodizovaný glykoprotein thyreoglobulinten je obsažen v tekutině, koloidu, která vyplňuje folikuly a kde probíhá syntéza hormonů. Důmyslný mechanismu reguluje produkci a tím i hladinu těchto hormonů v krvi. Označujeme ho jako hypotalamo-hypofýzo-thyroidální osa. Pokud v krvi poklesne hladina hormonů, v hypotalamu je produkován hormon TRH (thyrotropin-releasing hormone), který dává signál hypofýze (podvěsek mozkový) k uvolnění hormonu thyreotropinu, TSH (thyroid-stimulating hormone), který zapříčiní zvýšenou produkci a uvolnění hormonů štítné žlázy, tím dojde opět k navýšení jejich hladiny v krvi.  

(pozn. Kromě T3 a T4 produkuje štítná žláza ještě hormon kalcitonin, který snižuje hladinu vápníku v krvi.) 

Jaké se hypertyreóza projevuje? 

Hlavním příznakem hyperfunkce štítné žlázy u koček je hubnutí i přes zvýšenou chuť k jídlu. Dochází i ke zvýšenému příjmu vody a následně k častějšímu močení. Dalšími doprovodnými projevy, které můžeme pozorovat je občasné zvracení, průjem a dále hyperaktivita, neklid či podrážděnost. Srst postižených koček může působit neupraveně nebo matným a zanedbaným dojmem. Ubývá svalové hmoty (svalová atrofie).  

Komplikace hypertyreózy mohou být poměrně závažné. Nadměrná hladina hormonů štítné žlázy může způsobit tzv. thyrotoxickou kardiomyopatii. Srdeční svalovina, hlavně levé komory, se ztlušťuje, aby kompenzovala zvýšenou srdeční frekvenci. Celé srdce se zároveň zvětšuje, přičemž dochází k narušení správné srdeční funkce a hrozí nevratné poškození srdce až jeho selhání. Zvýšený krevní tlak (hypertenze) má negativní vliv na orgány, např. ledviny, srdce, oči a mozek., u nichž může dojít k poškození. Při včasně zahájené terapii jsou obě zdravotní komplikace potencionálně reverzibilní 

Co je příčinou hypertyreózy?  

Za klinickými příznaky stojí jeden faktor, a tím je zrychlený metabolismus. Ten je zapříčiněn nadměrnou tvorbou a uvolňováním hormonů štítné žlázy. U koček je nejčastějším důvodem zvětšení štítné žlázy benigní adenom (podobnost s Plummerovo chorobou u lidí). Histologicky lze nález popsat jako multinodulární adenomatózní hyperplazie neboli struma. Tkáň štítné žlázy je prostoupena množstvím nodulů (uzlíků), které jsou složeny z mnoha folikulů. U méně než 2 % případů se objeví zhoubný nádor – adenokarcinom štítné žlázy.  

Prvotní příčina nemoci není zcela úplně známá, zřejmě se na jejím vzniku podílí více faktorů. Těmi jsou např. dlouhodobé působení různých chemických látek z okolního prostředí, ve kterém kočka žije, nebo strumigeny obsažené v potravě. Pro hypertyreózu existuje řada terapeutických možností. 

Mají některé kočky zvýšené/snížené riziko vzniku hypertyreózy? 

Studie ukazují, že predispozice k hypertyreóze souvisí s plemenem, barvou a délkou srsti u koček. Čistokrevné kočky s tmavě zbarveným osrstěním mají větší riziko vzniku nemoci, než kočky se světlou (tzn. méně pigmentovanou) srstí. Stejně tak jsou více predisponovány nečistokrevné kočky dlouhosrsté oproti krátkosrstým. Některá čistokrevná plemena (siamské, himalájské a barmské kočky) vykazují rezistenci k této endokrinopatii, a to na základě mutace v genu pro tyrozinázuTyrozináza je enzym, který hraje důležitou roli v procesu tvorby melaninu (pigmentu), protože tyrozináza v tomto procesu zpracovává aminokyselinu tyrozin, který je prekurzorem jak melaninu, tak hormonů štítné žlázy. Pokud dojde k defektu tyrozinázy, dojde k větší dostupnosti tyrozinu pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Tzn. čím více je tyrozin dostupný pro produkci hormonů štítné žlázy, tím méně dochází k produkci TSH (negativní zpětnou vazbou) a následné chronické stimulaci a hyperplazii štítné žlázy.  

Jak se nemoc diagnostikuje? 

Při podezření na hypertyreózu se stanoví hladina celkové T4 (total T4, TT4) tedy celkového thyroxinu. Pokud je hladina TT4 vysoká a jsou přítomny klinické příznaky nemoci, je diagnóza dá se říct potvrzená. Některé nemocné kočky ale mohou vykazovat i normální nebo hraniční hladinu TT4. Zde se potom přistupuje k dalšímu testování, tj. určení hladiny fT4 (volný T4) nebo opakování měření hladiny TT4 za několik týdnů. Při potvrzení diagnózy je určitě vhodné provést další vyšetření pro zjištění možného poškození jiných orgánů, tj. vyšetření ledvin, srdce, kompletní hematologické vyšetření atp.  

Existuje léčba? 

Pro kočičí hypertyreózu je k dispozici řada terapeutických postupů a záleží vždy na veterináři, jaký z nich se mu bude zdát pro pacienta nejpřínosnější (vzhledem k věku, doprovodným nemocem atd.) a jaký Vám doporučí.  

Medikace 

K dispozici jsou medikamenty snižující produkci hormonů štítné žlázy, které lze využít k dlouhodobé i krátkodobé terapii. Aplikují se orálně, většinou 2x denně. Vedlejší příznaky se mohou objevit ve formě zvracení, anemie, nechuti k jídlu, únavy. Lék je snadno dostupný i z finančního hlediska.  

Terapie radioaktivním jódem 

Tento druh léčby se provádí pouze na specializovaných pracovištích a je i poměrně finančně náročný. Do krevního oběhu kočky, bez nutnosti anestezie, se aplikuje radioaktivní jód, který se tak dostane až do štítné žlázy, kde ničí abnormální buňky, ale zdravá tkáň zůstává nedotčena. Tato terapie je velice účinná, ale nevýhodou je špatná dostupnost kompetentních pracovišť a nutná karantenizace pacienta v řádu několika týdnů, dokud hladina radiace neopadne na bezpečnou úroveň. 

Chirurgické odstranění štítné žlázy – tyreoidektomie 

Jedná se o invazivní a ne úplně snadný zákrok, při kterém se odstraní oba laloky štítné žlázy. Riziko operace spočívá v celkové anestezii (pokud pacient zároveň trpí srdečními komplikacemi, onemocněním ledvin) a případném nechtěném poškození/vyjmutí příštítných tělísek, po kterém nastane hypokalcémie, která může zvíře ohrozit na životě. Na druhou stranu po úspěšném vyjmutí štítné žlázy dochází k úplnému odstranění problému a další terapie již není nutná. 

Dieta 

Podávání speciální veterinární diety s nízkým obsahem jódu kočkám s hypertyreózou má, podle některých studií, dobré výsledky. Žádné jiné krmení nebo pamlsky se nesmí podávat. Uvažuje se, jestli dlouhodobě snížený příjem jódu nemá negativní účinek na fungování organismu, tady jsou další studie potřeba. Volba této terapie může být vhodná pro kočky, u kterých jiný druh léčby není možný. 

 

Reference: 

  1. Peterson, M. (2012). Hyperthyroidism in Cats: What’s causing this epidemic of thyroid disease and can we prevent it? Journal of Feline Medicine and Surgery, 14(11), 804–818. https://doi.org/10.1177/1098612X12464462 
  2. Sabatino BR, Rohrbach BW, Armstrong PJ, et al. (2013). Amino acid, iodine, selenium, and coat color status among hyperthyroid, Siamese, and age‐matched control cats. J Vet Intern Med;27:1049–1055.
  3. Crossley, V. J., Debnath, A., Chang, Y. M., Fowkes, R. C., Elliott, J., & Syme, H. M. (2017). Breed, Coat Color, and Hair Length as Risk Factors for Hyperthyroidism in Cats. Journal of veterinary internal medicine, 31(4), 1028–1034. https://doi.org/10.1111/jvim.14737 
  4. K. Lipnerová (2002). Hypertyreóza u kocoura – popis případuVeterinární klinika AA-VET, Praha Veterinářství 2002;52:269-271. <https://www.vetweb.cz/hypertyreoza-u-kocoura-popis-pripadu/> 
  5. Cornell University, College of Veterinary Medicine, Cornell Feline Health Center, Hypothyroididsm in Cats, WWW: <https://www.vet.cornell.edu/departments-centers-and-institutes/cornell-feline-health-center/health-information/feline-health-topics/hyperthyroidism-cats> 

Ilustrační foto: Animal photo created by freepik – www.freepik.com

MVDr. Bára Schneiderová
Latest posts by MVDr. Bára Schneiderová (see all)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*